Leczenie złamania łopatki
Łopatka to płaska kość składająca się z powierzchni tylnej, przedniej oraz trzech brzegów. Jeśli mowa o jej złamaniach, to są one dość powszechne. Z reguły bezpośrednią przyczyną złamań jest przebyty wypadek komunikacyjny, podczas którego często dochodzi do znacznego poturbowania ciała pacjenta.
Także upadki na wyciągniętą rękę są typowymi okolicznościami, w ramach których do złamania może dojść. Uszkodzeniu w takim układzie mogą ulec: szyjka, panewka, trzon łopatki oraz wyrostek kruczy i barkowy. Szczegółowa diagnoza leży po stronie lekarza.
Objawem wskazującym na złamanie łopatki jest bolesność występująca podczas poruszania ręką. Stwierdzenie uszkodzenia kości następuje na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub na drodze badania tomografem lub aparatem USG. W wielu sytuacjach poza łopatką ucierpiały także inne elementy, głównie obojczyk, staw ramienny czy kręgosłup.
Jednym z towarzyszących powikłań złamania bywają rozpryski kostne, jednakże nie ulegają one znacznym przesunięciom z uwagi na spory udział tkanek mięśniowych, które utrzymują kości w stałym położeniu. Po stwierdzeniu złamania musi rozpocząć się proces leczenia. Z reguły jest on dość szybki i nieskomplikowany, ponieważ kość łopatki zrasta się prędko.
W takiej sytuacji lekarz może ograniczyć się do terapii zachowawczej. Sprawy wyglądają trudniej, jeśli w wyniki złamania doszło do przemieszczenia szyjki, złamania wyrostków lub złamania stawowego z przemieszczeniem. Wówczas należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny i unieruchomić miejsce urazu.
Purelife