Zwyczaje w rodzinie przekazywane są na kolejne pokolenia
www.oik-radocza.pl

Dzieci obserwują co robią ich rodzice i dziadkowie, a to sprawia, że czasami nawet nieświadomie, zaczynają przejmować ich zwyczaje i tradycje. Ważne będzie dla nich to, aby poczekać z kolacją wigilijną do pierwszej gwiazdki, ważne będzie dla nich to, aby podczas urodzin odśpiewać jubilatowi sto lat, ważne będzie także to, aby w noc sylwestrową usłyszeć głos tych najbliższych osób. I chociaż te zwyczaje się trochę zmieniają, to jednak dalej są przekazywane.

Ciągłość pokoleniowa jest ważna

Jeżeli chodzi o zwyczaje i tradycje, to ich przekazywanie jest bardzo ważne, bo wówczas zostaje zachowana ciągłość pokoleniowa. Dzieci słysząc, że tak się robiło w domu ich dziadków i pradziadków czują łączność z przeszłością, z przodkami, a dodatkowo mają poczucie, że są częścią czegoś znacznie większego.

Oczywiście te zachowania z czasem się trochę zmieniają, to nie jest tak, że wszyscy wszystko robią identycznie jak przodkowie, bo w końcu każda rodzina ma troszkę inne tradycje i zwyczaje, albo te same rzeczy wykonuje trochę inaczej, a to oznacza, że w momencie gdy dwoje ludzi zakłada oddzielną rodzinę, muszą wypracować połączenie między swoimi rodzinami. Czasami więcej przejmowanych jest tradycji od jednej strony, czasami od drugiej, a czasami jest tak, że te tradycje się mieszają i dochodzi do powstania nowej. Może ktoś ubierał choinki producent już znacznie wcześniej i to było rytuałem dla całej rodziny, a ktoś inny ubierał w dzień Wigilii? Może się wówczas okazać, że wytworzy się nowa tradycja, podczas której ubieranie choinki będzie ważne dla całej rodziny, ale będzie się odbywało na dzień lub dwa przed tym świętami. Chociaż zwyczaje i tradycje, jak i sposób ich wypełniania mogą się trochę zmieniać, to jednak prawda jest taka, że ich główny trzon bardzo często pozostaje niezmieniony. A to oznacza, że łatwiej nam przychodzi kontynuowanie tego, co robili już od lat nasi przodkowie.

suplementy diety lakier akrylowy co to jest
Magdalena
News Reporter
Mam na imię Magdalena. Spotkajmy się na moim blogu ;)