https://medactive.com.pl/

Jedną z poważniejszych kontuzji kolana jest zerwanie więzadeł krzyżowych. Nie należy jej lekceważyć, a w porę podjąć odpowiednie leczenie. Przedstawiamy, jakie są najczęstsze przyczyny tej kontuzji, czym się objawia oraz jak się ją leczy. W kolanie znajduje się jedenaście więzadeł, ale to właśnie więzadła krzyżowe odgrywają najważniejszą rolę w kolanie. Mają one wpływ na utrzymywanie dużych obciążeń, stabilizację kolana oraz panowanie nad ruchami nogi. Gdy dojdzie do ich zerwania, noga nie może funkcjonować prawidłowo. Do najczęstszych przyczyn zerwania więzadeł krzyżowych zalicza się uprawianie sportów. Zazwyczaj problem dotyka początkujących narciarzy oraz piłkarzy.

Są to sporty, które znacząco obciążają kolana. Jednakże może to się przytrafić także osobom, które nie trenują żadnej dyscypliny. Zazwyczaj więzadła są podatne na zrywanie, gdy mięśnie ud są słabe. Wtedy w trakcie gwałtownego skręcania podczas biegu czy przy gwałtownym podskoku może dojść do zerwania więzadeł. Również do tej kontuzji dochodzi na skutek wypadków komunikacyjnych. Objawem kontuzji jest silny ból oraz opuchlizna, które uniemożliwiają chodzenie oraz charakterystyczny dźwięk trzaśnięcia w momencie, gdy dochodzi do zerwania więzadeł krzyżowych. Nie należy tego ignorować, a jak najprędzej udać się do lekarza, aby uniknąć pogłębiania się urazów w stawie kolanowym. Leczenie zerwania więzadeł krzyżowych zazwyczaj polega na operacyjnej rekonstrukcji więzadła.

Osoba kontuzjowana musi na jakiś czas ograniczyć aktywność fizyczną, unikać nadmiernego przeciążania kolana oraz wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne, które przywrócą sprawność.

Dla niepełnosprawnych świetnym rozwiązaniem są używane schodołazy. Nie kosztuje tak wiele, ale nadal są funkcjonalne. Potrzebujesz sprawdzonego fizjoterapeuty, który wykona masaż? Rehvolta Poznań - zapraszamy do kontaktu.
Magdalena
News Reporter
Mam na imię Magdalena. Spotkajmy się na moim blogu ;)