www.zspsumin.pl

Za przemieszczanie się pojazdu w dużej mierze odpowiada rozrusznik samochodowy. To właśnie dzięki niemu dochodzi do uruchomienia silnika. Zatem, gdyby nie było w pojeździe tego elementu, samochód nie ruszyłby z miejsca.

Przedstawiamy kilka podstawowych informacji na temat rozrusznika samochodowego. Najprościej mówiąc, rozrusznik to silnik, który napędzany jest prądem stałym. Odpowiada on za wprawienie w ruch silnika spalinowego znajdującego się w samochodzie.

Ze względu na to rozrusznik jest elementem, który czerpie największą ilość energii elektrycznej z akumulatora. W momencie rozruchu samochodu osobowego rozrusznik pobiera między 200 a 600 amperów. Zależnie od rodzaju pojazdu, moc rozrusznika może się wahać między 0,4 a 10 kW.

Nie należy się jednak martwić tak wysokim poborem prądu w momencie rozruchu, ponieważ nie wpływa to znacząco na kondycję akumulatora samochodowego. Dzieje się to przez ułamek sekundy, kiedy dochodzi do przekręcenia kluczyka w stacyjce, zatem nie na powodów do obaw. Należy wiedzieć, że rozrusznik, oprócz zagwarantowania silnikowi prędkości potrzebnej do rozruchu, musi także pokonać opór wytworzony przez tarcie łożysk w wale silnika oraz tarcie tłoków w cylindrach.

W zależności od rodzaju silnika w pojeździe prędkość potrzebna do rozruchu może się różnić. Rozruszniki znajdujące się w silnikach diesla potrzebują więcej mocy do rozruchu niż te, które montuje się w silnikach benzynowych. Jak widać rozrusznik jest w pojeździe niezbędny elementem wyposażenia, zatem należy odpowiednio o niego dbać i kontrolować jego stan.

Niezwykle ważna jest również żywotność silnika naszego samochodu – w celu jej wydłużenia zalecany jest zabieg wodorowania silnika.

merlo serwis maszyn https://kalinski.pl/sklep/pl/497-katalizatory-scania
Magdalena
News Reporter
Mam na imię Magdalena. Spotkajmy się na moim blogu ;)