Czym jest i jak działa zagęszczarka?

Zagęszczarka to niezwykle popularna na wielu placach budowy maszyna. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Jest to maszyna, bez której nie moglibyśmy przeprowadzić różnego rodzaju prac budowlanych. Jej głównym zadaniem jest zagęszczenie gruntu, a proces ten możliwy jest dzięki wibrowaniu. Nic więc dziwnego, że wiele robót budowlanych nie może się rozpocząć bez tej właśnie maszyny.

Istnieją jednak dwa rodzaje zagęszczarek – płytowe oraz rewersyjne. Jak więc wybrać maszynę dla nas, aby była ona w stanie spełnić nasze oczekiwania? Przede wszystkim trzeba te oczekiwania i potrzeby jasno sprecyzować – wtedy będziemy wiedzieć, jaki rodzaj zagęszczarki będzie dla nas najlepszą opcją. W związku z tym warto jest poznać właściwości poszczególnych zagęszczarek, które mogą różnić się między sobą między innymi wymiarowością czy szybkością działania.

Jaki rodzaj zagęszczarki będzie dobrym wyborem?

Zagęszczarka jest często niezbędna na budowie, ale musimy dobrze wiedzieć, na jaką maszynę postawić – w przeciwnym razie zagęszczarka może się po prostu nie sprawdzić, co opóźni wszystkie prace.

I tak, jeśli chodzi o zagęszczarki płytowe to znajdują one swoje zastosowanie głównie na nieco mniejszych placach budowy. Świetnie sprawdzą się przy zagęszczaniu gruntu, kiedy kładziemy nową kostkę brukową bądź też zajmujemy się odbudową dziur na drodze. Zagęszczarka rewersyjna z kolei cechuje się przede wszystkim tym, że ma bardzo duże zdolności manewrowe – to powoduje, że możemy taką zagęszczarkę wykorzystać na wiele różnych sposobów. Przy wyborze należy jeszcze zwrócić uwagę na różne parametry związane z pracą i wydajnością danej maszyny.

W ten sposób będziemy mieli pewność, że stawiamy na maszynę, która sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach i bez najmniejszych problemów pomoże nam na placu budowy.

szkolenia konserwatorów maszyn HKL - maszyny budowlane
Magdalena
News Reporter
Mam na imię Magdalena. Spotkajmy się na moim blogu ;)